Řešená cvičení

Info
Zatím zde nejsou žádné řešené příklady

Testy

-%

Spiranové uhlovodíky (spirosloučeniny)

Střední škola • 2 min

-%

Počet kruhů -%

Podrobnosti o látce

Výpisky ke stažení
Poznámky Spiranové uhlovodíky (spirosloučeniny)
Celkové hodnocení

97%6 hodnotících

Tvé hodnocení

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Autor videa
avatar

Jan Blahut
Lektor chemie, fyziky, matematiky a českého jazyka.

Klíčová slova

Střední škola

Odhadovaná délka studia

0 h 11 min

Poznámka k videu

Jedná se o druhou možnost spojení dvou cyklických struktur. Rozdíl od bicyklických sloučenin je ve spojení kruhů pomocí jednoho uhlíku.


Obrázek 1: Ukázka spirocyklických struktur.

Tvorba názvu je stejně jako u bicyklických sloučenin založena na názvu alkanu se stejným počtem uhlíků. Přidává se předpona spiro- následovaná hranatou závorkou. Obecně lze spirocyklus zapsat: spiro + [a.b] alkan. Poněvadž by opět při vytvoření názvu připojením předpony spiro- vznikl nejednoznačný název, je nutné do závorky napsat opět číselné údaje vystihující strukturní vlastnosti dané látky:

  1. počet uhlíků v menším kruhu

  2. počet uhlíků ve větším kruhu

Zapisují se pouze dva údaje, jelikož počet uhlíků na spojnici cyklů, jak tomu bylo u bicyklů, nám zde odpadá.

Číslování je opět důležitou součástí názvosloví. Musí být jednoznačně určeny všechny uhlíky spirocyklického cyklu. Číslo 1 umístíme nikoliv na společný uhlík, nýbrž na sousední uhlík menšího cyklu! Směr číslování je po obvodu menšího cyklu do společného uhlíku a zde se lze vydat na obě strany většího cyklu podle potřeby! Směr je tedy přes menší kruh k většímu (obráceně jak u bicyklických struktur).


Obrázek 2: Příklady názvů spirocyklů, číslování a pravidel (červeně označené).

Pro lepší přehlednost další obrázek shrnuje, kam se může umístit číslo jedna a jakými směry lze jít ze společného uhlíku:


Obrázek 3: Ukázka směrů číslování na spirocyklické struktuře.

Číslování se volí u nesubstituovaných spirocyklů náhodně. Situace je jiná u spirocyklických struktur, které obsahují funkční skupinu (substituent) nebo násobnou vazbu. Číslování se volí tak, aby skupině s nejvyšší prioritou/násobné vazbě přiřadilo co nejmenší číslo. Prioritně skupiny mají přednost před násobnými vazbami a dvojné vazby před trojnými!


Obrázek 4: Příklady priorit při číslování.