Matematika Posun logaritmické funkce

Vše co je spojené s matematikou

Diskuse matematika


avatar

mostly
16. 02. 2016 - 22:12

Zdravím, 

chtěla bych se zeptat, jestli lze nějak graficky pomocí postupů používaných ve videu vyjádřit třeba log(1/x). Měla jsem totiž určit definiční obor u funkce log (4/x-3), tak mě zajímá, jestli bych mohla na řešení přijít pomocí grafických postupů, nebo jestli je to jenom záležitost počítání :-)

Děkuji

Zpět na diskusi

Dominik Chládek

Dominik Chládek
20. 02. 2016 - 15:12

Chápu. Není vůbec za co :)


avatar

mostly
19. 02. 2016 - 18:11

Jasně :-) Právě že jsem si nedokázala představit, jak by to mohlo vypadat, takže aspoň vím, že něco si představit nejde :-) díky moc!


Dominik Chládek

Dominik Chládek
17. 02. 2016 - 19:49

Dobrý den,

no v tomto případě je doopravdy velmi težké něco podobného vyřešt graficky. Tedy alespoň záleží co myslítě tím vyřešit graciky. Například přredstavit si funkci v argumentu \(f(x)=\dfrac4{x-3}\) není težké, je to posunutá ya roztažená hyperbola. Pak stačí jenom mít na paměti, že Vás zajímá to kdy je funkce kladn (tedy nad osou x) což je pouze to pravé rameno posunuté hyperboly a máte to. Takhle se to graficky vyřešit dá. Ale jestli myslíte rovnou vidět jak funkce \(f(x)=\log\left(\dfrac{4}{x-3}\right)\) vypadá a tedy vědět jak je definovaná, to už je velmi těžký oříšek a zabývá se tím "Průběh funkce" ale znovu jenom početně dojdete ke konečnému grafu. V mtematice ne vždycky jde si věci dobře představit. Například:

\(3\) - delka úsečky.

\(3^2=9\) - obsah čtverce o délce strany 3

\(3^3=27\) - objem krychle o délce strany 3

\(3^4=81\) - jak si představit toto? Spočítám to, ale nemám žádnou konkrétní vhodnou vizualizaci :)

Holt někdy je obrázek lepší něž tisíce slov, ale někdy obrázek bohužl možný není :)

Stačí tak? :)


Přihlásit se pro komentář