Chemie i mytí nádobí je chemie

Vše co je spojené s chemií

Diskuse chemie


avatar

Dalibor Matějka
10. 08. 2023 - 19:49

Dobrý den, prosím o radu v nastavení myčky nádobí. Tuším, že některé čtenáře toto téma může zaskočit, nicméně se domnívám, že zde je správné fórum, kde bychom mohli rozluštit rébus. Ani výrobce mi není schopný poradit.

V bytě máme nainstalovanou úpravnu vody. Soustava obsahuje hrubý filtr na odstranění nečistot, cca 30 - 50 mikronů. Uhlíkový filtr a nakonec pro nás asi nejdůležitější filtr na principu ionizační výměny. Tento by měl odstranit z vody železo, mangan, organické části atp. (uvádí výrobce). Filtr prochází automatickou regenerací solným roztokem dle míry zanešení.

Nyní k problému:

Tuto vodu využíváme v celé domácnosti a rovněž je na tuto vodu napojena automatická myčka nádobí Bosch SBH4HCX48E.

Závady, které se objevují:

Při dávkování leštidla dochází ke špatnému oplachu leštidla, který zůstává na nádobí a projevuje se jako mapy na sklenicích a nádobí.

I původně "čisté" sklenice jsou špinavé od zbytků jídel z jiného nádobí. Na nádobí zůstává mycí prostředek (zbytky jednosložkové tablety).

Má teorie:

Velmi měkká voda v kombinaci s mycím prostředkem sice dokáže odstranit nečistoty z nádobí, nicméně fáze oplachu nedokáže opláchnout mycí prostředek a zbytky jídel z nádobí.

Postupoval jsem tedy podle návodu, kde jsem zjistil, že při velmi měkké vodě je potřeba vypnout dávkovač soli a sůl následně vůbec nedávkovat + v případě, že na sklnicích zůstává leštidlo, snížit leštidlo na minimum.

Leštidlo jsem tedy snížil na minimum, sůl je zcela odstraněna a vypnuta + na doporučení "technické podpory" jsme začali dávkovat jednosložkový mycí prášek.

Po tomto zásahu se výrazně zlepšil efekt mytí, není však 100% i při použití dlouhých programů. Problém s dávkováním leštidla přetrvává. Když je leštidlo odstavené, zůstávají na sklenicích rovněž fleky.

Má teorie řešení:

Zajistit přívod vody dostatečně tvrdé na to, aby byl oplach efektivní. A to přidáním nějakého typu "obohacovače", nebo použít nádobku na sůl a místo soli do této nádobky dávkovat přípravek na zvýšení tvrdosti vody. V tomto případě nevím, zda by nedošlo k poškození myčky a už vůbec nevím, jak by mělo dávkování probíhat. Mám obavu, že tato možnost není reálná, ale měl jsem nutkání ji vyslovit :)

V případě obohacení vody, jak moc by voda měla být obohacena, aby docházelo k efektivnímu mytí a oplachu.

Nakonec bych dodal, že jsem u výrobce zjišťoval, zda není možné prodloužit dobu konečného oplachu. Toto možné není.

Budu rád za každou praktickou radu. Odstavení změkčovače vody není řešení.

Děkuji a přeji hezký den.

Zpět na diskusi

Přihlásit se pro komentář