Chemie KCl a MgCl2

Vše co je spojené s chemií

Diskuse chemie


avatar

Nikola
12. 10. 2021 - 20:12 upraveno:
12. 10. 2021 - 20:14

Zdravím, jsem akvarista a o chemii vím jen to co potřebuju, ale poslední dobou dumám nad náhradním dodáváním draslíku místo K2SO4.

Zajímalo by mě jestli když si namíchám roztok KCl z destilky a nechám ho odstát, jestli ten chlór vyprchá a onen elementární draslík mi zůstane v plné síle, nebo se takový kousek dá provést jen za pomoci elektrolýzy? Víte stejně jako vyprchá z vody z vodovodního řadu, ikdyž tam je chlóru podstatně méně. Tomu bych přizpůsobila dobu. Použila bych kyselinu askorbovou a sorban draselný ke stabilizaci/konzervaci.

Jak by to bylo u MgCl2? Jen pro zajímavost, jako zdroj hořčíku mám MgCO3.

Díky.

 

Zpět na diskusi

avatar

Jan Blahut
20. 10. 2021 - 17:05

Dobrý den. Je poměrně velký rozdíl mezi chlorem ve vodovodním řadu a roztoky solí (např. KCl). Pokud se chlor vyskytuje ve vodě, vyskytuje se zpravidla jako molekula chloru Cl2, což je velice stabilní molekula a je možno ji z vody nechat vyprchat. V případě KCl je situace jiná. Jedná se o produkt silné kyseliny chlorovodíkové a silného louhu hydroxidu draselného, což znamená, že se ve vodě nacházejí disociované ionty Cl- a K+. Ionty Cl- nemají schopnost vázat na sebe další Cl- ionty a nemoho tudíž prchat z vody ve formě plynu (molekula Cl2).

Osobně bych zůstal o způsobu, který máte ověřený. Reakcí s draslíkem bych se kompletně vyvaroval, jelikož pokud by se vám nějakým zázrakem podařilo izolovat draslík ve vodě, nebyl by to pěkný pohled. (https://www.youtube.com/watch?v=oqMN3y8k9So&ab_channel=NorthCarolinaSchoolofScienceandMathematics). :)

Stejně by tomu bylo i jiných chloridů, jako třeba MgCl2. Opět je ve vodě chlor disociován ve formě Cl- iontů, nikoliv Cl2.

Průmyslově se vyrabí draslík, jak zmiňujete, elektrolýzou, případně jinými jednoduchými postupy, které však bohužel v domácích podmínkách nejspíš nezrealizujete. 

Pěkný den, Blahut :)


Přihlásit se pro komentář