- Matematika
- Český jazyk
- Biologie
Zatím nejsou řešené příklady ...
splněno - %
Obtížnost: SŠ | Délka řešení: 2 min
Celkové hodnocení (2 hodnotící)
Tvé hodnocení (nehodnoceno)
Pro hodnocení musíte být přihlášen(a)
Autor videa
Ing. Jan Blahut
Obtížnost: SŠ
Oxidace je opět reakce, kterou nebudeme probírat v rámci mechanismu. Jedná se o reakci, jenž spadá do radikálových substitucí. Jak již znáte z anorganické chemie opak k oxidaci je redukce, tudíž lze opět vztáhnout souhrnně tyto reakce k zvyšování/snižování oxidačního čísla. Oxidace organických látek je poměrně častým jevem a můžeme se s ním setkat skoro každý den. Nejjednodušším případem je spalování pohonných hmot v motoru automobilů.
Příkladem oxidace může být rce alkanů se vzdušným kyslíkem, kdy reaguje jako biradikál kyslíku.
Obr. 1: Biradikál kyslíku
Rozdělujeme podle rychlosti průběhu oxidace na katalytické (kontrolované) a hoření (nekontrolované).
katalytické – pomalý průběh, lze separovat jednotlivé meziprodukty
Obr. 2: Ukázka katalytické oxidace a využití. (Lze mezi produkty odebírat.)
hoření – rychlé, možné dva typy:
za přístupu dostatku \(O_2\) – úplná oxidace uhlovodíku, vzniká \(H_2O\) a \(CO_2\)
za nedostatku \(O_2\) – nedokonalé spalovaní, vzniká \(CO\) (případně saze \(C\)) a \(H_2O\)
Obr. 3: Hoření a vznikající produkty (rce nevyčísleny).
DOPLNĚK: Při nedostatku \(O_2\) při hoření je nutné dbát zvýšené opatrnosti! \(CO\) je silně jedovatý plyn (navázání na hemoglobin ČK - vzniká karbonylhemoglobin, \(CO\) vázaný asi 220krát lépe než \(O_2\)), bez chuti a zápachu! Prvními příznaky otravy \(CO\) jsou obvykle bolest hlavy a nevolnost, vrcholící do kómatu a při nedostatečné první pomoci vede až ke smrti! První pomoc: vyvětrat, vynést postiženého ven (z chemického hlediska bude v prostředí s extrémně vyšší koncentrací \(O_2\), tudíž dochází k posunu chemické rovnováhy a \(CO\) se vyváže), hlídat vědomí a dýchání, okamžité volat lékaře! Dnes se již dbá na prevenci a instalují se detektory \(CO\), aby se zabránilo různým tragédiím.
POZNÁMKA: U organických sloučenin probíhá oxidace nejčastěji dehydrogenací (odstranění dvou atomů vodíku ze sloučeniny) nebo oxygenací (navázání kyslíku). Uhlík se v těchto reakcích oxiduje a kyslík redukuje. Obdobně redukce je spojena s hydrogenací nebo deoxygenací (opak oxidace).
Autor: Jan Vrtílka