Řešené příklady

Zatím nejsou řešené příklady ...

Testy

Zatím nejsou připravené testy ...

Podrobnosti o látce

Celkové hodnocení (1 hodnotící)

100%

Tvé hodnocení (nehodnoceno)

Pro hodnocení musíte být přihlášen(a)


Autor videa
avatar
Adéla Svobodová


Obtížnost: SŠKomentáře

avatar

Karolína
26. 10. 2021 - 07:05

Mohu se zeptat, stále nějak nechápu ten rozdíl genotyp / alela / fenotyp. Takže alela = genotyp ?? Děkuji za vysvětleníAndrea

Andrea
26. 10. 2021 - 12:57

Dobré odpoledne. Zkusím to přiblížit ještě na jednom příkladě :) Genotyp, jak slečna Adéla uvádí, je předpoklad, tedy například u zvířete, že bude mít nějakou barvu :). Alela je pak konkrétní typ barev, např. černá a šedá. Předpoklad je tedy, že zvíře bude mít nějaké zbarvení. Následně může nastat genotyp variant : AA Aa aa - záleží pak na dominanci alel (barev), která jakou přebyje ;) - viz. následující video ;)!

Fenotyp je pak SOUHRNEM genotypu a dalších faktorů, např. i prostředí . Lze si to představit tak, že pokud se spojí genotypy barev Aa + vlivy další jako prostředí- může vzniknout třeba mourovatá kočka :)) -> výsledek je tedy mourovaná kočka.

Nebo ještě jeden příklad. Člověk :))

Budeme mít genotyp, že člověk bude nadaný. - alely : A - člověk je nadaný na muziku , a- na kreslení.

Genotyp: AA   Aa aa - pak záleží na dominanci ;)

Fenotyp je to, jak se to nakonec na člověku projeví. Např. on totiž může mít geny Aa, ale podmínky mu nevytvoříme, př. nebude chodit do ZUŠ a nebude se tomu věnovat, pak se MŮŽE, ale také NEMUSÍ projevit. Naopak třeba bude mít genotyp Aa a ještě mu navíc umožníme od malička návštěvu na ZUŠ + uměleckou ZŠ a následně uvidíme mladého žáka, jenž bude výborně hrát a k tomu i kreslit :) => FENOTYP.

Doufám, že jsem to zkusila dále přiblížit.  Andrea

PS: Doufám, že to je v souladu s Vámi, Adélko. :-)


Přihlásit se pro komentář