Řešené příklady

Zatím nejsou řešené příklady ...

Testy splněno na -%

Narozeniny

splněno - %

Obtížnost: ZŠ | Délka řešení: 5 min

  • Albert -%
  • Bernard -%
  • Albert -%
  • Informace -%


Podrobnosti o látce

Celkové hodnocení (1 hodnotící)

100%

Tvé hodnocení (nehodnoceno)

Pro hodnocení musíte být přihlášen(a)


Autor videa
avatar
Dominik Chládek


Obtížnost: ZŠKomentáře

Dominik Chládek

Dominik Chládek
24. 02. 2016 - 20:28

Protože poté by Albert nemohl říci s jistotou, že to neví Bernard a jeho tvrzení by nebylo pravidvé (což není pravda). Pokud by totiž měsíc květen byl ten, který se Albert dozvěděl, nemohl by s jistotou říci, že to Bernard neví :) je duležitý jeho výrok a to, že pouze v květnu a červnu je možnost, aby po odbržení přesného dne Bernard znal i datum narození. Ale jelikož Albert prohlásil že ví, že to s jistotou nemůže vědět Bernard, tak to nemohl být ani květen a ani červen :)


avatar

dinokino
24. 02. 2016 - 20:01

Trochu mi není jasné to odstranění května. Přece mohl nastat případ, kdy se Cheryl narodila např. 16. května. To by pak bylo pravdivé tvrzení Alberta (který ví měsíc), že on neví datum (protože jsou možnosti 15. a 16. května), ale že datum neví ani Bernard, protože ten by měl sděleno číslo 16. A to by pak mohl být i červenec. Při odstranění května se tedy doslova natvrdo zbavíme správného výsledku (kdyby se Cheryl narodila 16. května). Prosím, poradíte jak to vyřešit? :) Nějak nemůžu pochopit jak můžem odstranit květen...:/


Dominik Chládek

Dominik Chládek
30. 12. 2015 - 15:30

Tam škrtám celé měsíce, jelikož u obou vím že nemůžou nastat (jelikož Albert prohlásil, že to Bernanrd nemůže jistě vědět - tedy není to ani měsíc květen a nai červen) :) nefixujte se na ta data, ale na celé měsíce, ty v prvním kroku vyřazujeme :)


Dominik Chládek

Dominik Chládek
30. 12. 2015 - 15:28

Jediná možnost jak by mohl Bernard hned vědět kdy to bylo je, že by dostal datum 18 nebo 19. Ovšem tyto datumy se nachází v květnu (respektive červnu). A jelikož Albert zná měsíc a prohlásil, že ví že to Bernard neví, tak nemůže nastat ani měsíc květen a nani měsíc červen. Protože kdyby měl Albert měsíc květen nebo měsíc červen, nemohl by s jistotou prohlásit, že ví že to Bernanrd neví. Ale když to prohlásil, tak nutně nemohl dostat ani květen a nani červen, proto můžeme všechny datumy v květnu a v červnu hned škrtnout :)


avatar

ScouTy
30. 12. 2015 - 15:07

Inak sa to spýtam... Keď Albert vie že je to mesiac (marec) a Bernard vie že je to 16-teho a oni si to nemôžu povedať tak Albert keď povie vetu že "viem isto že to Bernard nevie" tak to má síce pravdu lebo deň 14,15,16, (17 čer. viem prečo tam nemôže byť)  sa tam nachádza 2x tzn že Bernard naozaj nemôže vedieť kedy to je lebo nevie mesiac tak to sedí, ale nechápem prečo sa dal preč ten riadok 15 a 16 kv.  keď Albert síce vie že je to Červenec ale Bernard sa musí rozhodnúť medzi Kvetnom a
Červencom... Tzn. Bernaard nemôže podľa toho čo povedal Albert zistiť to že to nemôže byť 16-tý kveten... P.S. Dúfam že som nenapísal zle tie mesiace lebo mesiace v Češtine neviem :/ :D


Dominik Chládek

Dominik Chládek
29. 12. 2015 - 15:30

Musíte si uvědomit, že Albert prohlásil že ví jistě, že to nemůže Bernard vedět stoproceně. Z toho plyne, že nemohl dostat ani květen a ani červen a tedy všechny dny v těchto měsícech to být nemůžou (jelikož jistě víme, že Albert neměl ani květen ani červen) :) víte jak to myslím? :)


avatar

ScouTy
29. 12. 2015 - 13:28

Všetkému na tom chápem, ale stále nemôžem pochopiť prečo dal preč aj 15 a 16 kveten... Všetkým ostatným dátumom chápem prečo sa dali preč ale tomuto nie... Veď keď Albert vie mesiac a vie že ten dátum nevie Bernard tak je jasné že dá preč 19 kv. a 18 čer. , no a keď vie mesiac a hovorí že dátum nevie tak to nemôže byť ani 17 čer., ale myslím že nemôžeme dať preč 15 a 16 kveten... Ďakujem za odpoveď ;)


Přihlásit se pro komentář