Příklad křížení různých jedinců


Řešená cvičení

Semena hrachu

Střední škola • 11 min

U hrachu sledujete dva znaky, tvar semen (kulatý je kódovaný dominantní alelou, svraštělý recesivní alelou), který funguje na principu úplné dominance, a barvu semen, která je kódována na principu kodominance alelami pro bílou, nebo zelenou barvu. Křížíte jednice s následujícími alelovými páry: AaBb x aaBb, určete genotypový a fenotypový štěpný poměr vzniklé generace. Dále určete, kolik procent takto vzniklého hrachu bude mít bílá svraštělá semena?

Semena hrachu podruhé

Střední škola • 6 min

U hrachu sledujete dva znaky, tvar semen (kulatý je kódovaný dominantní alelou, svraštělý recesivní alelou), který funguje na principu úplné dominance, a barvu semen, která je kódována na principu neúplné dominance recesivní alelou pro zelenou a dominantní alelou pro bílou barvu. Křížíte jednice s následujícími alelovými páry: AABB x AaBb, určete genotypový a fenotypový štěpný poměr vzniklé generace. Dále určete, kolik procent takto vzniklého hrachu bude mít genotyp AaBb a kolik procent bude mít bílá svraštělá semena?

Motýli

Střední škola • 7 min

U specifického druhu motýlů se gen pro barvu projevuje kodominantně a gen pro velikost křídel neúplnou dominancí. Křížíte bílého motýla s červenými skvrnami a malými křídly s bílým motýlem se středními křídly. Kolik procent potomků bude mít malá strakatá křídla?

Testy

Info
Zatím zde nejsou žádné testy

Podrobnosti o látce

Celkové hodnocení

0%0 hodnotících

Tvé hodnocení

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Autor videa
avatar

Adéla Svobodová
Studentka latiny a učitelství biologie a matematiky, která má ráda výzvy a špatné vtipy :).

Klíčová slova

Střední škola

Odhadovaná délka studia

0 h 31 min